Anamur’da Rüya Gibi Bir Tatil

Anamur’da tatili hem fiyatların diğer tatil yörelerine göre ucuz olması hem de Anamur halkının çok iyi niyetli olması sebebiyle seveceksiniz. Ulaşımın çok kolay olması da sessiz ve sakin bir tatil geçirmenizi sağlayacaktır.

Anamur’da Rüya Gibi Bir Tatil
A+
A-

Anamur’da tatil tarih severler için bir harika çünkü sizler de tarihin derinliklerine inmek istiyorsanız Anamur ziyareti zamanınız gelmiştir. En eski medeniyetlerin beşiği olan Anamur sizleri farklı dünyalara götürecek. Tarihi kaleler, muhteşem doğal güzellikler ve tabi ki deniz. Doğal güzelliklerin içinde huzur dolu stresten uzak çok ucuz tatil yapmak…

Bu fikir size de cazip geldiyse hemen bavulunuzu toplayın. Karma bir tatil isteyenler için de anamurda gezilecek yerler var. Kuş bakışı görüntüsü ile ilgileri toplayan Anamur sahil boyunca ilerliyor. Kale önlerinde bulunan deniz kenarındaki irili ufaklı taşlar dinlenmenizi sağlıyor. Dağ etekleri ve dere kıyılarında bulunan kafeler ise uğrak noktanız. Buralar kendi başınıza ya da sevdiklerinize konaklamak için oldukça idealdir. Bütçenize uygun anamur otel ve pansiyon fiyatları ise oldukça hesaplı. Doğayla baş başa bir keyif için çok büyük meblağlar ödemenize gerek yok. Ev tadındaki bu kafelerde sıcak soğuk içeceklerin tadını çıkarabilirsiniz.

HELLENİSTİK KULE UZUNCABURÇ

Anamur’da Tatil bir çok tarihi güzelliğe şahit olmanızı sağlayacak.

İster tatilinizin başlangıcında, isterseniz sonunda gezintinize burçlardan başlayabilirsiniz. Helenistik kule tarihinin önemli kalıntıları olan Uzuncaburç kalıntılarını mutlaka görmelisiniz. Sütunların tarihten günümüze ulaşabilmesi dönemin mimari kalitesinin de bir göstergesidir. Geçmiş medeniyetlerin yaşam ve sanat tarzlarını yansıtan kuleleri çok seveceksiniz. Kalıntılar bu burçların bir tiyatroya ait olduğunu gösterir. Efsaneye göre burada çağın insanlarının tapındıkları varlıkların odaları da mevcut. Önceki çağların gelip geçtiği bu alanlar sizleri de heyecanlandıracak. İnsanlar o çağlarda buralarda neler yaptığını merak edeceksiniz. Anamura gelmişken Silifkeye de uğrayarak Uzuncaburçu ziyaret edebilirsiniz.

ANIT MEZARLAR VE GÖRSELLERİ

Anamur’da Tatil yapmayı planlıyorsanız Silifke’yi de ziyaret etmelisiniz.

Anamur tatiliniz esnasında ziyaret etmenizi tavsiye ettiğimiz Silifke Demircili anıt mezarları Roma kültürüne aittir ve tarihi 2. Yüzyıla dayanır. Bu durum o zamanlarda insanların öldükten sonraki hayata inandığı gösterir. Bu tür aile mezarlıkları toplumsal yaşama verilen önemi de göstermektedir. Demircili civarında farklı yerlerde de anıt mezar bulunmaktadır. Bunlardan biri de Sivri Kale anıt mezarıdır. Buram buram tarih kokan bu topraklarda kendinizi çok farklı hissedeceksiniz.

Anamur Mamure Kalesi

Anamur Mamure Kalesi

TAŞ KÖPRÜ

Anamur’da tatil sizi tarihe tanıklık ettirecektir!

İnsanoğlunun yaşadığı her yerde ihtiyaçlar vardır. Bu ihtiyaçlar onların yaşamlarını şekillendirirken gelişimine de değer katar. Taş köprü yolları birbirine bağlarken, medeniyetleri de birleştirmiştir. Taş Köprü de dönem insanının daha o zamanlardaki mimari başarısını gösterir. 1875’li yıllarda Mehmet Ali Paşa tarafından restore edilerek günümüze ulaşmıştır. Köprü bendleri, genişliği ve doğal koşullara olan dayanıklılığı ile göz doldurmaktadır. Göksu Nehri üzerindeki Taş Köprü Aya Tekla’ ya de yakın mesafededir.

Taş köprü Silifke

AYA TEKLA BAZİLİKASI

Aya Tekla’yı anıp da bu ören yerinden bahsetmeden olmaz. Tarihe göre Hristiyan din adamı St. Paul burada bir süre kalmış. Aya Tekla Bazilikası o dönemlerde bir mağara görevi görmekteymiş. Hristiyan camiasının değer verdiği St. Paul adına burası kiliseye çevrilmiştir. Bu ören yerinin isminin hikayesi de ilginçtir. Aslında Aya Tekla St. Paul’un öğrencilerinden biridir. Baskınlardan korkarak kaçan Aya bu esnada kaybolmuş. Diğer tarihi mekanlar kadar şanslı olmasa da hala bir duvarı sağlam. Eserin tarihi 4. Yüzyıla dayanmaktadır. Hem Hristiyanlar için hem de inanç tarihi ile ilgili araştırma yapanlar için Aya Tekla Bazilikası’nın yer ayrıdır.

ESKİ ÇAĞLARDAN BİR ANTİK KENT ANEMURİUM

Anamur’da tatilin mutlaka yapılması gereken ziyareti!

Bu antik kentle ilgili yapılan araştırmalar burada yaşayanların balıkçılıkla uğraştıklarını gösterir. Çünkü kalıntılar arasında balık avında kullanılan eşyalar bulunmuştur. Ayrıca estetik yaşama dair takı ve süs eşyalarına da rastlanmıştır. Burada bulunan makyaj malzemeleri ise hanımların bakımlı olduğunu göstermektedir. Çıkışı denize birleşen antik kent doğal mekanlar içinde oldukça görkemlidir. Yapısal olarak çok varlık gösteremese de geçmişten ipuçları verir. Yerleşik yaşamın göstergeleri olan sikkeler de tarihe kaynaklık eder. Diğer taraftan mühür ve dokumalar döneme dair ayrıntılar verir. Tarihçilere göre tüm bu deliller buranın bir liman kenti olduğunu gösterir. Yerleşke yudum yudum tarihi tadacağınız Anamur tatilinize hoş bir ayrıntı katacaktır. Anamuryum yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz.

KÖŞEKBÜKÜ MAĞARASI

Anamur’da tatil astım hastalığınıza iyi gelebilir!

Anamur Köşekbükü

Astım hastalarına iyi gelen Köşekbükü Mağarası da Anamurun güzelliklerinden sadece biri.

Adından da anlaşıldığı üzere bir mağara içinde yer alan Köşekbükü efsanevidir. Doğal taş dokusu, sarkıtlar ve dikitleri ile tam bir görsel şölendir. Köşekbükü mağarasının bir diğer özelliği ise sağlık açısından faydasıdır. Mağarada bulunan hava akımı astım hastalarını tedavi etmektedir. Ovabaşı’nın tarihi harikası Köşekbükü bölümlere ayrılmıştır. Mağarayı ilk keşfeden insanlar tarafından özel isimler almıştır. Mağara insan yaşamı için önemli olan kavramlarla nitelendirilmiştir. Mağarada belirtilen üç bölüm huzur, şifa ve dilek isimlerini alırlar. Bölüm bölüm yer yer sıcaklık farklılıklarına da rastlanmaktadır.

ANAMUR’UN EN MEŞHURU MUZ VE MUZ BAHÇELERİ

Anamur’da Tatil bol bol muz yemeden geçmez!

Anamur’da gezilecek bir başka alan ise muz bahçeleridir. Tarihi dokulardan sıyrılarak doğal ortamlara bu bahçelerden geçebilirsiniz. Tarihi araştırmalar ilk önceleri muz bitkisinin süs olarak kullanıldığı göstermektedir. İnsan vücudu için çok yararlı olan muz severek tüketilen bir meyve türüdür. İçeriğinde bol miktarda fosfor, potasyum, demir, kalsiyum barındırmaktadır. Devasa yaprakları olan muz bahçeleri ortama hoş bir koku bırakıyor. Eğer Anamur’u ekim ve kasım aylarında ziyaret ederseniz muz bahçelerine mutlaka uğramalısınız. Bitkiler arasında ekimi ve hasatı kolaylaştıran boşluklar vardır. Bu boşluklar size bir yol oluşturarak ilerlemenizi kolaylaştırır.

TATİLİNİZİN OLMAZSA OLMAZI ANAMUR PLAJI

Anamur’da tatil ücretsiz şezlong ve şemsiyelerle daha ucuz!

Plaj kültürünün sade ve doğal olduğu mekanlar Anamur’a değer katmaktadır. Filmlere konu olan caretta caretta kaplumbağlarının yaşamaları için idealdir. Hatta bu plajda kaplumbağalar için yuvalama kumsalı bulunmaktadır. Tatilde huzur arayanlar için son derece ideal bir plajdır. Gözleriniz kapattığınızda denizin ve kuşları dinleyebilirsiniz. Yerleşim birimlerine son derece yakın olan bu plaj ayrıca Alanya Gazi Paşa Havalimanı’na yakındır. Plajınız alışveriş alanlarına oldukça yakındır. İhtiyacını olan tüm malzemeler bu dükkanlarda bulunmaktadır. Ayrıca Anamurda tatil için gerekli olan deniz malzemelerini de buradan tedarik edebilirsiniz. Kiralık tatil ürünleri sayesinde yanınızda gereksiz yük taşımazsınız. Şezlong, sandalye ve diğer güneş malzemeleri buna örnek verilebilir.

Anamur plajı

Anamur plajı Türkiye’de en temiz plajlardan biridir.

Günlük hayatın stresinden kurtulmak ya da yılın yorgunluğunu atmak… Tatil amacınız hangisi olursa olsun fark etmez. İlk deneyiminizi yaşadıktan sonra bu beldeyi sık sık ziyaret etmek isteyeceksiniz. Zengin bir Anamurda tatil deneyimi için çok büyük paralar ödemenize de gerek yok. Sanal seyahat acenteleri vasıtasıyla kredi kartına taksitli ödeme fırsatıyla tatil yapabilirsiniz. Tam pansiyon ya da yarım pansiyon seçimleri ise size kalmış. Tesislere hangi araçla gideceksiniz? Gidiş dönüş tarihleri sitelerin tanıtım sayfasında yer almaktadır.

Bu tür siteleri düzenli takip etmek her zaman avantajlıdır. Sezon indirimleri, paket fiyatlar ve diğer avantajlardan güncel olarak bilgi alırsınız. Ayrıca kampanyalar tatilinizi daha ekonomik yapmanızı sağlar. Tatil organizasyonlarınızı birkaç dakikada kolayca yapabilirsiniz. Tatiller konusunda kullanıcı yorumlarını da tatil sitelerinin çoğunda bulabilirsiniz. Sitemizde bulunan tatil siteleri sadece ve sadece en güvenilir tatil sitelerinden seçilmiştir. Böylece Anamur’da tatiliniz sekteye uğramaz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.