Anamur’da Tarih Hayranları İçin Fazlasıyla Rahatlatıcı Bir Mekan Anamuryum

Anamur’da Tarih Hayranları İçin Fazlasıyla Rahatlatıcı Bir Mekan Anamuryum
A+
A-

Anamuryum (Antik Anemurium şehri)

Anamur tarih kokuyormuş da haberim yokmuş. Sanırım bilgisayar ortamında çalışmaktan bunalmış olmalıyım. Bugün günübirlik bir kaçamak yaptım Anamuryuma(Eski Anamur) . Aslında amacım deniz kenarında dalga sesleri dinlemekti. Ancak dönüş yolunda daha önce gitmediğim tarihi kalıntılara gitmek istedi canım. Anamuryum girişi paralı bir Antik Kent. Giriş için kişi başı 6 lira ödedik.Ve tarih 03.02.2019. Bu arada tarihten hiç haz almayan biriyim ki ben bile bu kadar etkilendiysem, Anamuryum’u ziyaret etmek tarih hayranları için fazlasıyla etkileyici olacaktır. Bir de romalılara ilgi duyuyorsanız Anarmuyum’u mutlaka ziyaret etmelisiniz. Anamuryum Anamur tatili düşünüyorsanız mutlaka uğramanız gereken bir yer.

Anamur Tarih Gezisi

Anamuryum-Anamur

Keşke fotoğraf makinesini yatay tutsaydım. Ama idare edeceksiniz. Çünkü bu kadar etkilenip paylaşacağımı düşünmemiştim. Başlangıçta dediğim gibi hayatım boyunca tarih beni hiç cezbetmedi. Ancak Anamuryumda gezerken o geçmişi sanki yeniden yaşadım. Yapılan savaşlar, roma hamamlarında yıkanan ve ortalıkta gezinen insanları imgeledim. Garipti benim için. Bu arada paylaştığım ilk resim mezarlık. Cahilliğime verin. Başlangıçta ben ev sanmıştım. Çünkü gerçekten çok büyük mezarlar var. Siz hayal edebiliyor musunuz bilmiyorum ama Roma kıyafetleriyle Anamuryum’da dolaşan,şakalaşan insanları hayal edebiliyorum şu an bile.

Anamur Tarihi’ni Sanırım İyice Araştırmam Lazım

Anemurium-Anamuryum-Anamur

Burası Anamuryum Antik kentinin girişi. Resmi büyütürseniz Anamuryumun asıl isminin Anemurium olduğunu görürsünüz. Tabelalarda A.D 300 yazıyor. Roma döneminden kalma 350 kadar bu şekilde kent varmış. Ancak Anamuryum bunlardan en korunmuş olanlarından biriymiş. Biz daha önce yazdık. Anamur tatil için kaçırılmayacak bir yer. Çünkü hem ucuz hem de insanları çok fazla samimi. Başlıkta Anamuryum için rahatlatıcı bir mekan dedim çünkü gerçekten çok değişik hissettim. Sadece ben değil yanımdaki arkadaşımda aynı şeyleri söyledi. Ne yürümekten ne dağa taşa tırmanmaktan şikayet etmediğimizi farkettik.

Anamuryum Roma Hamamı-Anamur

Arkadaşımla Roma hamamı Türk hamamı tartışmasına girdiğimiz hamamın önü. Hamam kültürünün hatta neredeyse bizim sandığımız bir çok şeyin Romalılara dayandığını söyledim. Hukuk sistemimizin bile temelleri Romalılar tarafından atılmamış mı? – Anamuryum

Felsefe,hukuk,edebiyat bir çok kavramın temelinde Romalıların yattığını biliyorum. Belki de özgür düşünmektir bunun temelinde yatan şey. Bu arada şubatın 3’ü olmasına rağmen çok fazla ziyaretçi vardı. Özellikle Antalya’dan motorlarıyla gelmiş gençler dikkatimizi çekti. Hamamların suyunun geldiği kanalları dağın tepesine kadar takip etmiş iki yabancı turist de dikkat çekiciydi. Belki de gördüğümüz kişiler de geçmişte buraya gelmiş ve benim gibi rahatlamış kişilerdir. Bunu tam olara anlatamıyorum ama cidden çok farklı bir atmosferi var.

 

Anamuryum Antik Kenti denize sıfır

Anamuryumun güzel bir özelliği de denize sıfır olması. Yani sadece tarihle buluşmuyorsunuz burada. Aynı zamanda yazın denize de girebiliyorsunuz. Oradaki görevlinin anlattıklarına göre Anamuryum yazın oldukça ilgi görüyormuş.

Bana kızacaksınız ama ne yazık ki özellikle sizlere göstermek istediğim toplantı odası ve antik tiyatronun fotoğraflarını telefonumda bulamadım. Sanırım çektiğimi sanarak çekmemişim. Yolum tekrar Anamuryuma düşerse emin olun sizlerle bilgi deposunda paylaşacağım. Ve emin olun bir sonraki seferde telefonu yatay tutmayı da öğrenmiş olacağım. 🙂

Anamur’da tatil yapmak için 4 önemli neden:

Başta Anamuryum var!

  • Tarihi zenginlikleri var.
  • Teknoloji geç geldiği için (geçmişteki ulaşım problemleri yüzünden), insanlar bozulmamış ve samimiler.
  • Otelleri ve plajı diğer tatil yörelerine göre fazlasıyla ucuz.
  • Yemek ve alışveriş ucuz. Kimse sizi kazıklamaya çalışmıyor.

Mersin’in Güzel İlçesi Anamur Hakkında

Anamurda Tatil

Anamur bozulmamış yapısı ve sıcak insanlarıyla bana göre tatil yapmanız gereken yerlerden biri. Anamurda insanlar sizi kazıklamaz çünkü Anamur halkı bu tür insanları dışlamıştır. – Anamur

İlçe’nin geçmişi antik çağlara kadar uzanır. Mersin iline bağlı şirin bir ilçe olma özelliği taşımaktadır. Anamur ilçesinin adını, eski “Anemurium” adından almıştır. Latin kökenli olan “Anemurium” ismi ise rüzgarlı burun manasına gelmektedir.

Antik Anemurium şehri, Anamur burnuna çok yakın konumda bulunur. Sürekli olarak rüzgar alan bir noktada kurulmuştur. 1859 yılında, Osmanlı idari teşkilatında Bucak olmuştur. 1869 yılında ise İlçe olarak tarihteki yerini almaya devam etmiştir. Konumu ve tarihi geçmişiyle görülesi turistik güzelliklere ev sahipliği yapmaktadır. Coğrafi konum olarak ülkemizin Akdeniz bölgesinde yerini almış durumdadır.

Türkiye’nin güney ucundadır. Anamur denildiğinde akla ilk olarak muz gelmektedir. Ancak yer fıstığı, narenciye ve çileğiyle de ünlü bir ilçedir. El değmemiş kumsalları, nesli tükenmekte olan deniz kaplumbağalarının yumurtlama alanıdır. Anamur’un deniz kıyısının ıssız/kayalık kesimleri Akdeniz foklarına ev sahipliği yapmaktadır.

Anamur’un kıyı kesiminde İskele, Kale, Melleç, Ören plajı yer almaktadır. İç kesimlerine doğru gidildiğinde Pullu Mesire yeri karşımıza çıkar. Ayrıca Köşekbükü Mağarası görülmeye değer doğal güzelliklerden biridir. Yukarı kesimlere doğru gidildiğinde muhteşem güzellikteki yaylalar karşımıza çıkıyor.

Yaylalardaki yeşilin her tonunu barındıran ormanlık alanlar, görülmeye değer yerlerdir. Ulaşımın yetersizliği nedeniyle yabancı turistlerden yeterince ilgi görememektedir. Ancak yerli turizm açısından oldukça gelişmiş durumdadır. Mersin’in şirin ilçesi Anamur, yaz aylarında yerli turistlerin ilgisini çekmektedir. Bu yönüyle turistik açıdan önemlidir.

Anamur’un Görülmeye Değer Tarihi Yerleri

Tarih Aşıkları için Anamurda Tatil

Tariha aşık olanlar için Anamurda Tatil onlarca tarihi güzellik içeriyor. – Anamur

Gerek coğrafi konumu gerekse tarihi geçmişiyle Anamur, görülmeye değer niteliktedir. Anamur’a yolunuz düştüğünde görebileceğiniz pek çok tarihi yer bulunur. Bunlardan biri Romalılar tarafından inşa edilmiş olan Mamure Kalesidir.

Mamure Kalesi, Bizanslılar ve Haçlılar döneminde genişletilmiştir. Bu kale sonraları Selçuklu Sultanı Alaaddin Keykubat tarafından 1221’de yıkılmıştır. Yerine, günümüze ulaşmış durumda olan kale inşa edilmiştir. Kale, en iyi korunmuş Anadolu kentlerinden biri olma özelliği taşımaktadır.

İlçede görülebilecek önemli tarihi yapılardan biri de Mamure hamamıdır. Mamure hamamı, Mamure kalesinin yol aşırı kuzeyinde bulunmaktadır. Hamamın giriş kısmı yıkılmış durumdadır. Ancak ılıklık, sıcaklık ve soğukluk bölümleri halen ayakta durmaktadır. Küçük ölçekte bir yapı olma özelliği taşımaktadır. Ahşap hatıllar kullanılarak desteklenmiş olup, moloz taşlarla inşa edilmiştir.

Ayrıca ilçede, ziyaret edebilecek antik kentler de bulunmaktadır. Bunlar; Anamurium Antik şehri ve Titiopolis Antik şehridir. Tarihi Ala Köprü görülmeye değerdir. Görenleri tarihi bir yolculuğa çıkaran Ak Camii mimarisiyle dikkat çeker. Ak Cami’nin inşası Karamanoğulları dönemine uzanır. Cami’nin karşısında ise Karamanoğulları döneminden kalma han ve köprü bulunmaktadır. Anamur ilçe merkezinde ve Ören beldesinde tarihi evler yerini alır.

Fransızlar tarafından 1911 yılında yapılmış olan deniz feneri görülmeye değerdir. Tarihi deniz feneri günümüzde de faal durumdadır. Anamur Müzesi ve Azıtepe ilçedeki gezilmesi gereken önemli yerler arasındadır. Muhteşem ötesi güzellikleriyle ilgi çekmektedir.

Mutlaka Görülmesi Gereken Anamur Doğal Güzellikleri

Türkiyede ev almak için en karlı yer Anamurdur

Anamurda ev almak her zaman karlıdır. Çünkü Anamurun genişleyebileceği alan kısıtlıdır ve yolların yapılması Anamura ilgiyi her sene arttırır. Kıbrıs seferlerinin de Anamura alınıyor olması buradaki ev fiyatlarını ciddi manada arttıracaktır. – Anamur

Anamur ilçesi, görülmeye değer doğal güzellikleri de içinde barındırıyor. Bunların başında ise Çukurpınar Mağarası (Düdeni) geliyor. Anamur ilçesinin kuzeyinde olup 46 km. uzaklıkta bulunmaktadır. 1880 metre yükseklikte konumlanmıştır.

Çukurpınar Mağarası, Taşeli platosundaki Sugözü yakınında Çukurpınar Yaylası’nda bulunuyor. 1990 yılında keşfedilmiştir. Ülkemizin en büyük mağarası olduğu düşünülmektedir. Mağaranın, tahmin edilenden daha da büyük olabileceği ileri sürülmektedir. Günümüzdeki araştırmalara göre dünyanın ikinci büyük mağarası olma özelliği barındırmaktadır.

Anamur’un keşfedilmeyi bekleyen bir başka doğal güzelliği ise Köşebükü Mağarası’dır.

Mağara, Anamur’un 9 km. kuzeybatısın yer almaktadır, Ovabaşı Köyü’ndeki bu mağara 500 metrekarelik alana sahip durumdadır. Köşebükü Mağarası’nın 2000 yıllık bir geçmişi olduğu düşünülmektedir. Mağara astım hastalığına da iyi gelmektedir. Köşekbükü Mağarası 3 bölümden oluşmaktadır.

Eşsiz doğal güzelliklerle dolu yerlerden biri Pullu Milli Parkı’dır. Muhteşem bir dinlence yeri olma özelliği taşımaktadır. Masmavi deniz ve yemyeşil orman manzaraları görülmeye değerdir. Muhteşem bir yaban hayatını da içinde barındırmaktadır. Mutlaka görülmesi gereken güzel bir milli parktır. Deniz kaplumbağalarının yumurtalarını bıraktığı sayılı kumsaldan biridir.

Yaylalar hiç şüphesiz keşfedilesi Anamur güzellikleri arasında sayılırlar. Yaylalar, yazın Anamur halkının en önemli uğrak yerleri arasındadır. Toroslar’ın yüksek kesimlerinde kurulmuşlardır. Yaylalarda küçük köyler bulunmaktadır. Anamur ilçesinde yayla turizmi önem kazanmış durumdadır. Anamur’un en kalabalık yaylası ise Abanoz’dur.

Anamur’a Özgü Yöresel Yemekler

Anamura özgü yemekler

Anamurda hiç tatmadığınız yemekleri yeme hiç görmediğiniz meyve ve sebzelerle tanışma fırsatınız var. – Anamur

Anamur’a yolunuz düştüğünde, yöreye özgü lezzetleri tatma olanağınız söz konusudur. Anamur yemekleri genellikle sebze ağırlıklıdır. Bu yemekler daha çok zeytinyağlı olmaktadır. Bazen etli ve sıcak olan yemekler soğuk olarak da tüketilmektedir. Tümü yöreye özgü lezzetler olma özelliği taşımaktadır. Anamur mutfağı ağırlıklı olarak Yörük geleneği ve lezzetleri barındırmaktadır. Bununla birlikte Kıbrıs ve Adana mutfağından da etkilenmiş durumdadır.

Anamur’da tadabileceğiniz çeşitli kebaplar da yöreye özgü özellik barındırmaktadır. Esasında Anamur mutfağı tek başına değerlendirilmez. Ermenek, Alanya, Kıbrıs ve Taşeli mutfağıyla birlikte ele alınmalıdır.

Anamur yöresinde, en yaygın bilinen lezzetler batırık ve kısırdır. Bu lezzetlerin dışında yörede Gölevez adında etli yemek de yapılmaktadır. Diğer yöresel lezzetler ise tuzlu olarak;

– Bişi(pişi),

– Bazlama,

– Yoğurtlu,

– Bakla yoğurtlama,

– Kapama,

– Yaprak sarması,

– Domates dolması,

– Patates dolması,

– Kabak dolması,

– Kaburga dolması

– Kabak kavurması,

– Gölevezli kuru fasulye,

– Börülce,

– Kulak çorbası,

– Pirinç çorbası,

– Maş çorbası,

– Nohutlu pilav,

– Keşkek,

– Dövme pilav

Anamur yöresi tatlıları ise; samsıra, karsambaç, palizeve cevizli baklavadır. Anamur’da garnitür olarak çok çeşitli meze ve salatalar hazırlanır. Bunlar; Semizotu salatası, roka salatası, Ispanak salatası, lahana salatasıdır. Yoğurtlu zeytin ezmesi, Kaya koruğu, Tarator, Acılı ezme diğer önemli lezzetlerdendir.

Anamur’da Konaklama Seçenekleri

Anamur otelleri ve pansiyonları - Anamur Ucuz Tatil

Anamurda oteller ve pansiyonlar ucuzdur hatta plajlarda şemsiye ve şezlonglar diğer yörelerdeki gibi ücretli bile değildir. – Anamur

Türkiye’nin turizm cennetlerinden olan Mersin’in en güzel ilçelerinden biri Anamur’dur. Anamur , gerek doğası gerek tarihi ve gerekse yemekleriyle ilgi çekmektedir. Böylesi güzellikleri içinde barındıran Anamur konaklama bakımından önemli çeşitlilik barındırmaktadır.

Turistik güzelliklere şahit olurken bütçenize göre konaklama deneyimi yaşayabilirsiniz. Anamur konaklama seçenekleri oldukça fazladır. Bunlar arasında;

– 5 yıldızlı oteller

– 4 yıldızlı oteller

– 3 yıldızlı oteller

– 2 yıldızlı oteller

– Pansiyonlar

– Moteller yerini almaktadır.

Anamurda oteller ve pansiyonlar diğer tatil yörelerine göre fazlasıyla ucuzdur. Geçmiş yıllarda ulaşımın zor olması Anamurun bozulmasını engellemiştir. Eğer çocukluğunuzdaki samimiyete dönmek istiyorsanız Anamuru mutlaka ziyaret etmelisiniz.

Farklı ihtiyaçlara farklı çözümlerin mevcut olduğu Anamur’a ulaşım oldukça kolaydır. Anamur’a ulaşım, karayoluyla tüm illere bağlantısı olan Mersin’den veya Antalya’dan sağlanmaktadır. Anamur’a havalimanıyla da ulaşım mümkün olmaktadır. Bunun için; Antalya Gazipaşa veya Adana Şakirpaşa Havalimanı’ndan yararlanabilirsiniz.

Antalya Gazipaşa Havaalanı Anamura 77 kmdir. Anamura yakınlığı nedeniyle tatilciler genellikle Antalya Gazipaşa Havaalanını tercih ederler. Şakirpaşa Havalimanı; Mersin’e 69 km, Anamur’a araçla 4 saatlik uzaklıkta bulunuyor. Adana Şakirpaşa Havalimanı –Anamur arası 291 km mesafeye sahiptir. Şakirpaşa Havaalanını genelde yurtdışından gelen tatikciler tercih eder. Bulunduğunuz şehirden Anamur ilçesine havayolu ile kolaylıkla ulaşım sağlayabilirsiniz.

Anamur, yaşadığınız şehrin kalabalığından ve gürültüsünden kaçmak için mükemmel seçimdir. Keyifli bir tatil ve gezi deneyimini yaşayabileceğiniz bir atmosfer barındırmaktadır. Türkiye’mizin görülesi ve keşfedilesi güzelliklerle dolu bölgeleri arasında yerini almaktadır. Dokunulmamış olması ve cazip tatil seçenekleri sunması Anamuru diğer tatil yörelerinden ayırır.

Hem ulaşımı hem de konaklama çeşitleriyle oldukça cazip bölgelerdendir. Keyif dolu ve huzurlu bir tatil deneyimi için tercih edilebilir. Özellikle kalabalıktan ve gürültüden kaçmak isteyenler için bir cennettir. Özellikle yerli turistlerin önemli uğrak noktalarından biri olarak karşımıza çıkmaktadır. 2019 itibariyle yapılan liman vasıtasıyla Türkiye-Kıbrıs seferlerinin Anamura taşınacak olması nedeniyle Anamur, Türkiyede ev almanın en karlı olduğu yer konumuna gelmiştir. Yakın dönemde ev fiyatlarının 4-5 katına çıkacağı öngörülmektedir. Anamurdan ev alarak çok karlı bir yatırım yapabilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.